Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. yıl dönümü anısına 8 Kasım 2018’de bir konferans düzenlendi. “Atatürk ve Japonya” adlı konferansa konuşmacı olarak APAM Müdürü Prof. Dr. Ali Merthan DÜNDAR katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’e yolculuğunu anlatan slayt gösterimiyle başlayan konferansın açılış konuşmasını Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin HÜLAGÜ yaptı.

Bir cihan imparatorluğunun yıkılmasının arından millet olarak tekrar ayağa kalkabilmemizi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına borçlu olduğumuzu vurgulayarak sözlerine başlayan Prof. Dr. Ali Merthan DÜNDAR, “Mirasının sonuna kadar takipçisi olacağız.” dedi. Türk-Japon ilişkilerinin uzun yıllara dayandığını, Türk tarihine bakıldığında Japonlardan ilk bahseden kişinin Kaşgarlı Mahmut olduğunu aktaran Prof. Dr. DÜNDAR, “Özellikle 1984-1985 yıllarında Japonya’nın Çin’i, 1904-1905 yıllarındaki savaşla da Rusya’yı yenmesi Atatürk’ün ilgisini çekmiş ve Japonları yakından takip etmeye başlamıştır. Bunu da kendi kaleme aldığı eserlerden görmekteyiz.” açıklamasında bulundu. Türkiye’de her zaman Japonya’ya karşı büyük bir sempati olduğunu belirten Prof. Dr. DÜNDAR, “Ancak bu sempati ve yakından takibin, Türkiye’nin modernleşmesinde bir etkisi mevcut değil.” dedi. Konferans, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin HÜLAGÜ’nün, Prof. Dr. Ali Merthan DÜNDAR’a teşekkür belgesi takdim etmesiyle son buldu.