Aşırı sağcı First Partisi’nin Eureka bayrağını kullanması isyancıların Ballarat’taki torunlarının tepkisini çekti. First Partisi, Bendigo’da inşa edilmesi planlanan camiye karşı geçtiğimiz yıl kampanya yürütmesi ile tanınıyor. Partinin sosyal medya hesabında yapılan açıklamada bu bayrağın partinin değerlerini yansıttığı, partinin Avustralyalı kimliğine, bağımsızlığına ve özgürlüğüne bağlılığını bu bayrağın ifade edebileceği belirtildi.

Ballarat Eureka Merkezi eski yöneticisi Ron Egeberg ise bayrağın şimdiye kadar hem sağ hem de sol gruplar tarafından kullanıldığını fakat bayrağın politik bir ‘futbol topu’ olarak kullanılmaması gerektiğini bildirdi. Egeberg, demokratik bir ülke olduklarını ve herkesin kendine göre bir görüşü olabileceğini fakat Eureka’nın muhalefet yaratma aracı olarak kullanılmaktan ziyade bir onur sembolü olarak taşınması gerektiğini söyledi.

Eureka Bayrağı:1854 yılında Avustralya’daki madencilerin koloni hükümetine karşı başlattığı ve 30 madencinin öldürüldüğü ayaklanmada madencilerin kullandıkları bayraktır. İsyan, her ne kadar bastırılmış olsa da ülke tarihinde politik bir devrim olarak algılanmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.