22 Ocak 2018 tarihinde, APAM’ın yürüttüğü “Taiwan Studies Project” programı kapsamında Tayvanlı heykeltıraş Mu-Xiang KANG üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyeleri ve ile biraraya geldi. Toplantıya Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Ankara Temsilcisi Yaser T. H. CHENG, APAM Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Gürhan KİRİLEN, Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep ERDOĞAN ve fakültenin değerli öğretim elemanları katıldılar.

Türkiye’ye ilk defa gelen ünlü Usta KANG bir sunum vererek kendi sanatını ve felsefesini paylaştı.

2002’de, Tayvan’ın kuzeydoğu kıyılarında ve Guishan Adası kumsallarında, bölgedeki birtakım tayfunun sebep olduğu büyük miktarlarda sürüklenmiş ağaç parçaları birikti. Kuzeydoğu Kıyısı Ulusal Bölge Yönetimi, sorunun üstesinden gelmek için çok büyük bir para harcamaktan kaçınarak kazançlı bir strateji geliştirdi: Bir sürü sanatçıyı sürüklenen ağaç parçalarını sanat eseri malzemesi olarak kullanmaya davet etti. Görev için seçilen Kang, bu yüzden çöplerden sanat yaratmak için neredeyse insansız Guishan Adası’na taşındı.

Adada izole bir şekilde geçirdiği bütün yıl boyunca yaşadığı deneyimler, Kang’ın gelecekteki yaratıcı çalışmaları için önemli bir ilham kaynağı oldu.

Miaoli Eyeleti’nin Sanyi şehrinden gelen heykeltraş Mu-xiang KANG, hayatını dalgaların kıyıya vurduğu ağaç parçalarından sanat yapmaya adadı. Fakat bu sefer yeni bir materyal olan Taipei 101’deki asansörlerden atılan çelik kabloları kullanarak oryantal odaklı eserler yapmaya başladı.