Ankara Üniversitesi Asya-Pasifik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (APAM)’nin bilimsel faaliyetleri kapsamında, Türkiye ve Tayvan arasındaki tarihî, ekonomik ve siyasi ilişkileri değerlendirmek üzere “Türkiye’de Tayvan Çalışmaları-I (Tarih, Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler)” konulu uluslararası sempozyum, 3 Nisan 2018 tarihinde Ankara Demora Hotel’de gerçekleşti.

Sempozyumun açılış töreni, 3 Nisan 2018 Salı günü saat 14:00’de Ankara Üniversitesi APAM Müdürü Prof. Dr. Ali Merthan DÜNDAR, Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim USLU ve Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Ankara Temsilcisi Yaser Thai-Hsiang CHENG’in konuşmalarıyla yapıldı.

Tayvan ve Türkiye’den uzmanların katıldığı sempozyum, Türkçe ve İngilizce olarak üç oturumda gerçekleşti. Sempozyuma yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerden akademisyenler ve araştırmacılar konuşmacı olarak katıldı.

Sempozyumun açılış törenine Büyükelçilik mensupları, milletvekilleri ile çok sayıda akademisyen, öğrenci ve konuya ilgi duyan çeşitli kurumlardan misafirler katıldılar. Kapanış töreni ve akşam yemeğine Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT ve TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Vekili Prof. Dr. Feza KORKUSUZ katıldı.